KRS | 0000117587 |
Numer konta | 83 1240 2324 1111 0000 3323 0456 |
Rozliczenie e-PIT 2023 z PITax.pl jest możliwe dzięki projektowi “PITax.pl dla OPP” prowadzonemu we współpracy z IWOP.
„Save our planet” - projekt ekologiczny dofinansowany przez Erasmus+ , w którym bierze udział polska i słowacka młodzież ze szkół średnich. Projekt trwa od 18.09.2017r. do 18.01.2018r.
Celami edukacyjnymi projektu są zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej, stworzenie narzędzi i wypracowanie skutecznych metod przekazywania tej wiedzy dzieciom i młodzieży oraz nabycie przez młodzież umiejętności współpracy i przekazywania różnym grupom wiekowym wiedzy ekologicznej.
Projekt jest również odpowiedzią na potrzeby młodzieży dotyczące integracji polsko –słowackiej, nabycia nowych znajomości, poszerzenia swojej wiedzy o kulturze kraju, którego granica jest tak blisko.
Główne cele były realizowane w tracie trwającej od 23 do 31.10.2017r. wymiany w Poroninie. Brało w niej udział 10 uczniów ze Słowacji i 10 uczniów z Polski. Zajęcia odbywały się głównie w języku angielskim.
W ramach poszerzenia wiedzy i świadomości ekologicznej młodzież wybrała się do nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Zakopanem, elektrowni wodnej w Niedzicy i gospodarstwa agroturystycznego w Pienińskim Parku Narodowym. Motywacją do poszerzenia swojej świadomości ekologicznej, jak i bliższego spotkania z naturą był konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie, które opisuje kontakt współczesnego człowieka z przyrodą.
W ramach poznania kultur odbyły się dwa wieczorki narodowe – polski i słowacki – w ramach których młodzież pogłębiała swoją wiedzę odnośnie kultury, regionalnych potraw, historii, muzyki partnera. Obyły się też lekcje języka polskiego i języka słowackiego. Młodzież miała okazję zwiedzić także zamek w Niedzicy i wziąć udział w koncercie w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu oraz obejrzeć wystawę rzeźb i zdjęć. Wystawa zdjęć była okazją do zapoznania się z technikami wykonywania zdjęć artystycznych, co według młodzieży, było cenne dla nich z punktu widzenia konkursu fotograficznego, w którym sami brali udział.
Jako rezultaty pracy młodzieży na wymianie powstały dwa narzędzia do edukacji ekologicznej. Dla młodszych dzieci młodzież przygotowała komiks do nauczania ekologii, natomiast dla nauczycieli i liderów grup powstał konspekt do nauczania ekologii przeznaczony dla starszych dzieci i młodzieży.
W ramach upowszechniania rezultatów wymiany młodzież polska i młodzież słowacka przeprowadzą w swoich szkołach warsztaty ekologiczne, jak również wypracowane narzędzia i metody zostaną przekazane nauczycielom w pierwszej kolejności w swoich szkołach.
Ponadto rezultaty działań projektowych zostaną opisane w folderze, który zostanie wydany pod koniec projektu. Z działań projektowych powstanie również film promocyjny.
Beata Urban- koordynator projektu
Aleksandra Gut - lider grupy