KRS | 0000117587 |
Numer konta | 83 1240 2324 1111 0000 3323 0456 |
Rozliczenie e-PIT 2023 z PITax.pl jest możliwe dzięki projektowi “PITax.pl dla OPP” prowadzonemu we współpracy z IWOP.
Rok 2021 w Fundacji upłynął pod znakiem rozwoju głównie artystycznego uczestników zarówno tych mniejszych jak i większych. Wiele się u nas działo nowego i ciekawego.
Wiele działań w tym roku podjęliśmy w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19 wśród dzieci i młodzieży. Na wakacjach odbywały się różnego rodzaju warsztaty i spotkania arteterapeutyczne – formę terapii poprzez sztukę (taniec, teatr, śpiew, rysunek, rękodzieło).
W czerwcu zakończyliśmy realizację projektu pn. Na zielonej ścieżce, dofinansowanego ze środków Fundacji Orlen w ramach programu Moje miejsce na ziemi. Na terenie Wioski Dziecięcej powstała edukacyjna ścieżka ekologiczna z altanką i tablicami edukacyjnymi. To wspaniałe zaplecze do edukacji ekologicznej, wykorzystującej metody edukacji nieformalnej oraz spędzania czasu wolnego w przestrzeni lokalnej. Kolejnym etapem były różne aktywności na świeżym powietrzu oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży związane zdrowym stylem życia, odżywianiem. Projekt miał na celu budzenie świadomości ekologicznej w każdej dziedzinie życia od najmłodszych lat i poszanowania zasobów natury.
Na początku wakacji dzieciaki odwiedziły Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej, istniejące przy naszej Fundacji od 2020 roku jako rozszerzenie działalności edukacyjno – warsztatowej. Muzeum służy popularyzacji wiedzy z zakresu motoryzacji, a także najwybitniejszych postaci, które miały wielki udział w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Muzeum przedstawia 40 eksponatów pojazdów od końca XIX wieku do lat 90.
Cykl warsztatów teatralno-artystycznych rozpoczął projekt pt. „Teatralna podróż” współfinansowany ze środków Gminy Brzozów. Bliskość natury, rozmowy o emocjach, poruszenie zmysłów – te wszystkie doświadczenia pomogły uczestnikom lepiej zrozumieć teatr. Część zajęć odbyło się w lesie, dzięki czemu dzieci mogły poczuć, że teatr to połączenie dźwięku, obrazu i ruchu, które angażuje wszystkie nasze zmysły i uczucia. Ponadto spotkania były okazją i dobrym sposobem na odreagowanie złych emocji, wyładowanie złości oraz trening relaksacyjny. Na zajęciach uczestnicy od podstaw wykonywali lalki cieniowe i elementy tła czy krajobrazu. W efekcie powstał spektakl teatru cieni na podstawie znanej bajki „Czerwony Kapturek”.
Równocześnie trwał projekt „Spacer Po zdrowie” współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Brzozowie. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach profilaktyczno-terapeutycznych. W ramach projektu odbyło się również spotkanie z lekarzem chorób wewnętrznych. Była to prelekcja na temat zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Na koniec odbyła się wycieczka do zagrody edukacyjnej, gospodarstwa ekologicznego „Szmer” w Godowej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach o zdrowy stylu życia, mogły spróbować kiszenia ogórków, zdobiły magnesy, przejechały się bryczką, poznały proces uprawy roślin oraz hodowli zwierząt w gospodarstwie.
„Pomagamy Pomysłami” to kolejny projekt realizowany na wakacjach razem z BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., w którym warsztaty dla naszych uczestników prowadzili pracownicy firmy. Poruszali ważne kwestie zapotrzebowania za rynku pracy, pomogli przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, przedstawili działania swojej firmy, nowoczesne technologie oraz przeprowadzili warsztaty praktyczne z druku 3D. Dla młodszych uczestników odbyły się warsztaty z Anną Brodzicką-Woźniak, na których mogli puścić wodzę fantazji i dać się ponieść kreatywności. Ponadto, wzięli udział w zajęciach z elementami sensoryki, czyli połączenia kreatywnej i twórczej zabawy ze stymulacją i tworzeniem, przeprowadzonych przez pedagoga Przemysława Maca. Zajęcia poruszały zmysły uczestników, głównie dotyk, węch i wzrok. Ważnym punktem projektu „Pomagamy pomysłami” była wycieczka w Bieszczady. Bieszczadzka Kolejka Leśna oraz Leśny Zwierzyniec w Lisznej dały dzieciom wiele radości i nowych doświadczeń.
Od początku wakacji aktywnie działała nasza młodzież, która tworzy Młodzieżową Radę Fundacji. Jako liderzy prowadzili warsztaty dla młodszych. Zajęcia ze śpiewu prowadziła Oliwia Fiołek, tańca uczyła Maria Pietrasz, papieroplastykę prowadziła Beata Szostak, zajęcia z kreatywności odbywały się pod okiem Radosława Wnęka oraz Karoliny Winczury, a zajęcia sportowe w podziale na grupy były prowadzone przez Oliwię Dykę i Karolinę Kuś oraz Patryka Stankiewicza i Kamila Szałajko. Na koniec wakacji dzieci przedstawiły efekty swojej pracy z Marysią i Oliwką poprzez mini-koncert oraz występ taneczny na świeżym powietrzu.
Na jesień realizowane były działania artystyczne w ramach dwóch projektów dofinansowanych ze środków Gminy Brzozów w ramach realizacji zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Głównym celem projektów była edukacja kulturalna oraz promowanie twórczości artystycznej młodzieży z gminy Brzozów.
Projekt pn. „Festiwal Ten Sing Brzozów” zakładał organizację niekomercyjnego, amatorskiego festiwalu artystycznego. Podczas wydarzenia wystąpili młodzi artyści z naszej gminy mający podobne pasje i zdolności, należący do polskiej grupy Ten Sing. Młodzież działająca przy Fundacji tworząca grupy: wokalno-instrumentalną, teatralną i taneczną przez okres trzech miesięcy uczestniczyła w spotkaniach, warsztatach edukacyjnych, artystycznych i próbach pod okiem doświadczonych instruktorów. Ponadto w tym czasie trwały nagrania płyty „Show time” w mini studio przy Fundacji. Nagrania zostały przekazane do szkół, instytucji kultury, innych ośrodków pomocy jako promocja oraz przykład dobrych praktyk.
W ramach projektu pn. „Karpacka Scena Teatralna” grupa teatralna z Ten Sing Poland Brzozów, pod opieką Stowarzyszenia Aktywna CARPATICA intensywnie pracowała nad spektaklem na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena ,,O dziewczynie, która podeptała chleb". Warsztaty w całości poświęcone tworzeniu spektaklu wprowadziły młodzież w magiczny świat teatru. W czasie zajęć młodzież pracowała nad dykcją, mimiką twarzy, poznała sposoby na wyrażanie aktorskich emocji, techniki oddechowe, a także ćwiczyła wcielanie się w postać. Uczestnicy ćwiczyli głos, wymowę, ruch, koordynację, umiejętność improwizacji, wyrażanie emocji, oraz tworzyli sceny.
W listopadzie rozpoczął się kolejny projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży pn. Z Polski na Marsa: Brzozów, inspirowany misją marsjańską łazika PERSEVERANCE. To unikalny program nauki metodą edukacji spersonalizowanej, w małych grupach projektowych. Przykładowe tematy zajęć będą dotyczyły: historii badań Marsa, budowa rakiet, analiza misji Perseverance, budowa łazika Perseverance. Uczestnicy w ciągu dwóch lat trwania projektu będą pracować w oparciu o materiały edukacyjne agencji kosmicznych NASA, ESA i innych, rozwiną wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii, astronomii, programowania.
W okresie przedświątecznym nie mogło zabraknąć warsztatów artystycznych i tworzenia pięknych ozdób i kartek świątecznych. Kartki otrzymali wraz z życzeniami bożonarodzeniowymi nasi Przyjaciele, Darczyńcy, Wolontariusze. Dodatkowo w mini studio powstał muzyczny prezent świąteczny – piosenka Coraz bliżej święta w wykonaniu przedstawicieli naszych grup dziecięcych i młodzieżowych wraz z zespołem Fundacji.
Tradycyjnie jak co roku Mikołaj spotkał się z młodszymi uczestnikami naszej fundacyjnej społeczności tym razem w Muzeum Samochodów Zabytkowych w Jasienicy Rosielnej. Starsze grono uczestników warsztatów, liderzy, wolontariusze, Rada i zespół Fundacji uczestniczyli w spotkaniu świątecznym w Małej Akademii Życia.
Zwieńczeniem roku 2021 była nagroda i tytuł - Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego dla naszej organizacji za całokształt działań na rzecz innych. Czujemy się wyróżnieni i bardzo dziękujemy za uznanie. Bardzo dziękujemy naszym wolontariuszom, liderom, podopiecznym, współpracownikom, rodzicom, darczyńcom i przyjaciołom za cały rok zaangażowania, pomocy i chęci czynienia dobra.